Урок – гра “Найрозумніший і найкмітливіший “
Урок – гра |
“Найрозумніший і найкмітливіший “ |
Урок – гра для учнів 8 класів ЗОШ № 30 |
Вчитель хімії та біології Кожевник А. В. |
Гра “Найрозумніший і найкмітливіший”
Мета: оцінити вміння порівнювати склад і властивості відомих речовин; аналізувати результати проведених експериментів; класифікувати речовини й реакції; пояснювати причини розмаїття речовин; встановити генетичний зв’язок між класами неорганічних речовин та залежність між складом, властивостями та застосуванням речовин.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів, таблиця розчинності, електрохімічний ряд напруг.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.
Хід уроку
У Рок пропонується провести в ігровій формі у вигляді турніру.
Організаційний етап
Учні поділяються на дві команди. Можна виділити команди гравців і вболівальників.
Турнір
Термінологічний бій
Команди дають визначення термінів.
Перша команда: оксид, основи, реакція.
Друга команда: кислоти, сіль, формула. То більше?
Викидаються 4 кубики, на гранях яких написані хімічні формули. Команди складають якнайбільше формул з хімічними символів, що випали. Кубики кидаються 2 – 3 рази.
Далі, далі, далі……
Команди повинні відповісти на максимальну кількість запитань. Часу на обмірковування не дається.
Назвіть формулу кухонної солі? Що спільного у формулах всі кислот? Яка кислота міститься у шлунковому соці? Назвіть формулу основного компонента піску? Як називається реакція між кислотою й основою? Як називаються розчинні у воді основи? Назвіть формулу крейди. У який колір забарвлюється фенолфталеїн у кислотах? Назвіть формули їдкого натру і їдкого калію. Назвіть формули сульфатної і ортофосфатної кислот. Наведіть приклади середніх солей. Солі нітратної і соляної кислот. Напишіть загальну формулу солей. Назвіть амфотерні гідроксиди. То швидше?
Біля дошки працюють учні по одному представнику від кожної команди; вони записують рівняння реакцій у порядку, що відповідає схемам:
Pb PbO PbCl Pb(OH)2 PbO PbSO4
P P2O5 H3PO4 Ca3(PO4)2 CaSO4 CaCl2
Знайдіть правильну відповідь.
Кожній команді видається завдання, що виконуються в письмовому вигляді.
Підкресліть формулу манган оксиду (ІІ): MnO2 Mn2O7 Mn2O3 MnO3 Якщо залізний цвях помістити в розчин з купрум (ІІ) хлориду, то він покривається червоним нальотом міді. Відбувається реакція: Обміну Заміщення Розкладу Сполучення. У 3 пробірки з розведеною сульфатною кислотою помістити по 1 г.:
У №1 – Mg
У №2 – Al
У №3 – Ag
В якій пробірці реакція не відбувається:
№1 №2 №3 До якого типу реакції належать взаємодія CuO H2SO4: Обміну Сполучення Заміщення розкладу Вкажіть реакцію нейтралізації, і продовжить її: KOH + HCl = KCl + H2O Mn + HCl =……. CaO + HCl = ……. Na + H2O = ……. Силікати – це солі: сульфатної кислоти, хлоридної кислоти, силікатної кислоти, нітратної кислоти. Яка з основ розчинна у воді: KOH Fe(OH)2 Ca(OH)2 NaOH LiOH Яка з перерахованих речовин є сіллю: HNO3 H2SO4 Ca(OH)2 NH4NO3 Загальна властивість для розчинних і нерозчинних у воді основ є взаємодія з : Водою Кислотами Солями Основними оксидами Який колір має ферум (ІІ) оксид? Бурий Зелений Блакитний Сіро – зелений
Вікторина для вболівальників “Згадаймо хімію”.
У яких харчових продуктах міститься багато заліза? Назвіть метал, який будучи поміщений у воду, надає їм бактерицидних властивостей? Яким хімічним елементом багата морська капуста – ламінарія? Яка кислота розчиняє скло?
Розшифруйте казку.
Запишіть зміст казки за допомогою формул і рівнянь хімічних реакцій. Назвіть тип реакції.
” Товаришували хлоридна Кислота і Луг – натрій гідроксид. Одного разу хлоридна Кислота запросила в гості товариша. Луг надягнув своє фенолфталеїнові вбрання і став увесь малиновий. День був сонячний. Кислота вирішила показати товаришеві свій красивий сад. Вийшли вони в сад, але що це? Усі квіти, кущі й дерева засохли, хочуть пити й просять допомоги.
Давай допоможемо їм, – сказала Кислота, й задумалися. – Але як? Я знаю, як їм допомогти! – вигукнув Луг. – Обєднаємо мою гідроксильну групу на твій Гідроген. Із задоволенням, – погодилася Кислота.
Луг обійняв подругу. Зникли Кислота і Луг. Потекла вода по коренях рослин. Усе ожило навколо, зазеленіло, зацвіло. Усі подякували двом друзям”.
Підбиття підсумків турніру.
Журі підбиває підсумки турніру і визначає переможців.
Домашнє завдання
Повторити параграф 16.
Вы читаете: Урок – гра “Найрозумніший і найкмітливіший “