Непряма мова
Урок української мови у 5 класі.
Тема: Непряма мова.
Мета: – поглибити відомості про пряму мову, познайомити учнів з поняттям ” непряма мова”.
розвивати пунктуаційну грамотність, уміння і навички заміняти пряму мову непрямою; виховувати любов до прекрасного.
Очікувані результати: учні розрізняють пряму і непряму мови, уміють будувати речення з прямою
Мовою, знають і застосовують на практиці правила пунктуації при прямій мові, замінюють
Речення з прямою мовою на речення з непрямою мовою.
Тип уроку : комбінований.
Методи та прийоми: бесіда, слово вчителя, робота з підручником, робота біля дошки, творча робота, відтворення, “мозкова атака”, мовне дослідження.
Обладнання: зошити, підручники, крейдяний запис, схема крейдяним записом.
Хід уроку:
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
“Мозкова атака”
Що записано на дошці?
” Як парость виноградної лози, плекайте мову!” – закликав М. Рильський.
Поясніть розділові знаки і будову даного речення.
Відтворення
Відтворити на дошці схеми речень з прямою мовою, пояснити розстановку розділових знаків.
(А: ” П?!.” ” П?!” – а ” П,” – а. ” П, – а, – п?!” А: ” П,” – а.)
Перевірка домашнього завдання (вправа 184 письмово)
III. Повідомлення теми і мети уроку.
IV. Мотивація
навчальної діяльності.
Вступне слово вчителя про різні способи передачі чужого мовлення, з одним із яких ми познайомимося сьогодні на уроці, але спершу закріпимо матеріал про пряму мову.
V. Систематизація знань.
Робота біля дошки.
Записати речення з прямою мовою. Вказати їх будову, розставити розділові знаки, пояснити їх, зобразити схематично.
” Чому ти вириваєш сторінки з підручника?” – питає вчителька маленького Борю. Учитель розповів про пори року й запитав: ” Хто мені скаже, який час найкращий для збирання яблук?” . Видатний поет Тичина писав: ” Я завжди там, де труд”.
VII. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.
” Мовне дослідження”.
Прочитати подані речення.
Видатний поет Тичина писав: ” Я завжди там, де труд”,
Видатний поет Тичина писав, що він завжди там, де труд.
Чи ту саму думку висловлено в обох реченнях? А чи однаково її передано? Що змінилося у реченнях?
Слово вчителя про речення з непрямою мовою. Робота з підручником.
Опрацювання теоретичного матеріалу п. 20 на основі вправи 185( усно, с. 82). Виконання вправи 186 ( письмово, с. 82).
VII. Закріплення вивченого.
Творча робота.
Перебудувати речення з прямою мовою у речення з непрямою мовою ( складні речення).
Я запитала сестру: ” Ти вивчила вірш?”. Мама попросила Оксанку: ” Полий квіти”. Декарт писав: ” Читання книги – це ніби розмова з найкращими людьми минулих віків”.
– Перебудувати речення з непрямою мовою на речення з прямою мовою.
Я запитав товариша, чи він піде в бібліотеку. Мама попросила Максима, щоб він купив хліба. Туристів попередили, що підйом на вершину досить важкий.
VIII. Підсумок уроку.
Бесіда: – Що таке пряма мова?
Що таке непряма мова? Що таке складне речення? Для чого ми вивчаємо пряму і непряму мови? Де і коли ми їх використовуємо в житті?
IX. Виставлення оцінок та їх мотивація.
X. Домашнє завдання: п. 20( повторити)
Впр. 187( I, III – письмово).
Вы читаете: Непряма мова